CHP’li Tanrıkulu’nun suçlamasına yanıt verdi

Bir dizi ziyaret ve açılış için memleketi Kayseri’ye gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri yeni Valisi Süleyman Kamçı’yı ziyareti esnasında medya mensuplarının suallerini yanıtladı. Sur’daki eylem tasarılarını haneleri yıkılan insanlara hane vermek, tarihi alanları restore etmek ve Surr’u yaşanacak hale getirmek olarak izah eden Bakan Özhaseki, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun, Diyarbakır’da tertip ettiği medya toplantısındaki, “Sur’da eylem tasarısı tehcir, sürgün ve kıyım planıdır” izahlarına şöyle yanıt verdi:

“Bir taraftan PKK’lılar gelip insanları evlerinden edecek, her tarafı yıkacak, dökecekler, suçsuz insanları öldürecekler, güvenlik güçlerimizi şehit edecekler, bütün haneleri bombalayıp gidecekler. Sonra da biz gelip bu mağdur insanlara evini vermeye kalkacağız, siz de utanmadan tehcirden bahsedeceksiniz. Bunları Allah çarpar diyeceğim lakin o PKK’lı tiplerin zati hiç maneviyatı olmadığı için tesir etmez onlara. Ramazan günü Müslümana tesir eder bu sözler. Adamların hiçbir tarafında maneviyat, mukaddes yok ki zaten. Yalanının biri bin para… Hem her tarafı yıkıp döküyorlar, hem binlerce insanımızı öldürüyorlar, hem şehitlerimiz var; biz de gidip yaraları sarmak için eylem tasarısı yapıyoruz. Sağdan soldan, ‘Buraya çivi çaktırmayız, hem de bunlar gelip haneleri boşaltacaklar AVM’ler yapacaklar, zenginlere peşkeş çekecekler’ diye sesler geliyor. Bu kadar yalan furyasının olduğu bir düzenbaz ortam herhalde bir tek orada PKK’lıların arasında ve onların siyasi uzantıları arasında olabilir. Onlara ihtiyaç duyulan yanıtı vererek işimize bakıyoruz. Şu anda yapacağımız iş oradaki yaraları sarmak ve vatandaşın evini vermek.”

DİYARBAKIR’DA 3 BİN 400 KONUTUN İNŞAATI YIL SONUNA KADAR TESLİM EDİLECEK

Bunun yanı sıra, Diyarbakır Üçkuyular Mevkiinde 3 bin 400 konutluk TOKİ inşaatlarının başladığını ve sene sonuna kadar teslim edileceği müjdesini veren Özhaseki, “ Sene sonuna yetiştirdiğimizde şu anda otellerde, başka yerlerde misafir ettiğimiz insanların barınmasını sağlayacağız. Silopi’de inşaatlarımıza başladık, diğer yerlerde rezerve alanlarımızı tespit ettik. Bakanlık olarak oradaki zarar tespitini yapıyoruz, hak sahiplerini tespit ediyoruz, hane ne kadar isteniyor bunu tespit ediyoruz, sonra oradan hazine yeri bulup hane yapmaya çalışıyoruz. Bu kadar çaba eder, uğraşırken; bütün bakanlarımız şimdi o bölgede iftar ederken milletvekillerimiz, STK’larımız, parti teşkilatlarımız, Güney Doğu’ya sanki seferberlik duyuru edip oradaki gönül iklimini inşa etmeye çalışırken, tabi ki bu tür yalanların söylenmesi bizi üzüyor lakin biz bunlara aldırış etmeden yolumuza bakacağız. “ diye konuştu.

“KAYSERİ’DEKİ HIZLI TREN PROJESİ DURMADI”

Özhaseki, Kayseri’de yapılacak olan projelerle alakalı de bilgi verdi. Yakın vakitte Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile birlikte Yamula, Develi Gıcık Tüneli ve Bahçelik Sulama Barajı’na hız verileceğini kaydeden Bakan Özhaseki, belediye başkanlığı döneminde söz verdikleri hızlı tren projesinin devam ettiğini vurguladı. Özhaseki, sözlerini şöyle tamamladı:

“Hızlı tren probleminde proje ihalesi yapıldı. 2 seneye yakın sürenin yarısı hemen hemen geçti. Önümüzde takriben 1 sene daha süre var. Ehemmiyetli olan proje çıktıktan sonra onu yatırım programına aldırıp işe başlatmak. Doğu’ya doğru giden trenin takriben 160 kilometresini birlikte kullanacağız. Şu anda bizim için 160 kilometrelik mesafe zati yapılıyor. Yalnızca Kayseri’ye döndükten sonraki 170-180 kilometrelik hatla alakalı bu söylediklerimiz. Gelecek sene temel. Bu konuda aksaklık veyahut geri dönmek yok. Lakin bu işler vakte muhtaç olan işler.”

Bir önceki yazımız olan Akşener: 'Yapılacak olan kurultay evvela tüzük kurultayıdır' başlıklı makalemizde haber, haberler ve meral akşener hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın