Bakan Eroğlu: ‘Ankara girişimi ile dünyaya örnek olacağız’

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü dolayısıyla DSİ Genel Müdürlüğü Konferans Salonu’nda tertip eden programa katıldı. Programda bir konuşma yapan Bakan Eroğlu, dünyada şu anda zati küresel iklim değişimi, kuraklık, çölleşme ve diğer durumların gündem teşkil ettiğini vurgulayarak, “İnsanlardaki hırs, tamah dünyanın bu noktaya gelmesine vesile oluyor. Birleşmiş Milletler her sene 17 Haziran’da belli temalar ortaya koyuyor. Bu sene da ‘Dünyayı Koru, Araziyi İyileştir, İnsanı Yaşat’ mantığıyla böyle bir tema başlattı. Gelecek nesillere çok daha kötü bir dünya değil, biz onlara aldığımız bir emanet anlayışıyla daha güzel bir dünya, daha güzel bir Türkiye bırakmak için çaba etmemiz gerektiği kanaatindeyim” ifadelerini kullandı.

“YAKIN GELECEKTE EN EHEMMİYETLİ SEKTÖR GIDA ÜRETİMİ VE GIDA GÜVENLİĞİ OLACAK”
Eroğlu, yakın gelecekte dünyada en ehemmiyetli sektörün gıda imalatı ve gıda güvenliği olacağını düşündüğünü söyleyerek, “Kuraklık ve çölleşme bugün çözülmesi koşul olan çok ehemmiyetli bir problem. Biz de bu mevzuda çok ehemmiyetli adımlar atıyoruz. Yalnızca Türkiye değil, özellikle Afrika ülkelerine, Balkanlar’a, Kafkasya’ya, Orta Asya’ya çok büyük destekler veriyoruz. Hükümetin 2014 yılındaki Uganda’da özellikle başbakan delegesiyle Afrika içi büyük hizmetler yapmaya başladık. Oradaki insanların susuzluktan ne kadar perişan olduklarını, su içemediklerini görüyorum. Onların susuzluğu, açlığı filhakika insanların yüreklerini yakıyor. Bu bakımdan biz TİKA ile birlikte DSİ ile birlikte buralara yardım yapmaya başladık, hem de barajlar yapmaya da başlıyoruz Afrika’ya. Her şey tamam, yakın bir vakitte iade edilecek. Şimdi ise Afrika’da büyük bir proje var, Afrika’da 13 ülke Pan Afrika, Yeşil Tabiat isimiyle bir proje başlattık” diye konuştu.

“ARTIK ÇÖLLEŞMEYLE MÜCADELE DE DE ANKARA GİRİŞİMİ TARİHE GEÇTİ”
Geçen sene nihayetinde 24 Ekim tarihinde Ankara’da ilk sefer büyük bir taraflar konferansını topladıklarını anımsadan Bakan Eroğlu, şöyle devam etti:
“BM bizim bu konudaki başarılarımızı gördü, bu toplantının Türkiye’de yapılmasına karar verdi. Bu konuda başarılı olmak için BM için ehemmiyetli bir adım attık. Küresel iklim değişikliğinde nasıl ki Kyoto isimi var, artık çölleşmeyle mücadele de Ankara Girişimi de tarihe geçti. Ankara Girişimi ile dünyaya örnek olacağız. Afrika ülkelerinde, Orta Asya’da, Balkanlar’da, Kafkasya’da tabiat ile alakalı olarak, ormanların tahribinin önlenmesi, arazi erozyonun önlenmesi ile alakalı çalışma başlattık. Bu konu ortak bir konudur, herkesten destek bekliyoruz. Türkiye’de ne yapıyoruz ve ne yapacağız? Biz bakanlık olarak günübirlik çözümlerden ziyade programlı eylem tasarıları hazırlayarak böyle bir çalışma içerisindeyiz. İlk olarak 2011 seneninde bakanlıktaki yapıyı biraz değiştirdik. Orman Genel Müdürlüğü vardı, Ağaçlandırma ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü vardı. Şimdi arazide Orman Genel Müdürlüğümüz var, ÇEM dediğimiz Çölleşmeyle Mücadele Genel Müdürlüğü de planlamalar yapıyor. Eylem tasarıları hazırlıyor, bunların uygulamasını ise arazide Devlet Su İşleri, Orman Genel Müdürlüğü, Meteoroloji’nin taşra örgütleri yapıyor. İlk olarak meteorolojide ilk sefer karada ve denizlerde bin 450 adet Türkiye’de otomatik meteoroloji ölçüm istasyonu kurduk. Denizlerde hiçbir ölçüm yoktu. Biz dedik ki Cebeli Tarık’tan Hazar Denizi’ne bütün denizler bizden sorulacak dedik ve denizlerde ilk sefer otomatik meteoroloji ölçüm istasyonu kurduk.”

“YAĞIŞLI ZAMANLARDAKİ SUYUMUZU BARAJLARDA, GÖLETLERDE VE YER ALTINDA BİRİKTİRMEMİZ LAZIM”
Türkiye’nin iklim vaziyeti ve gelecekte nelerin beklediğine yönelik 100 senelik tahminler yaptıklarını belirten Eroğlu, “Baktık ki Türkiye’de küresel iklim değişimi yağış rejiminin değişmesine neden oluyor. Dolayısıyla bunlara yönelik planlamalar yaptık. Bunun planlamasını DSİ, Orman birlikte yaptık. Madem ki bölgeler arasında yağış çok farklılık arz ediyor ve yağış rejimi değişiyor, aynı vakitte mevsimler arasında büyük farklılıklar var, o zaman yağışlı vakitlerdeki suyumuzu barajlarda, göletlerde ve yer altında biriktirmemiz lazım. Bu yüzden çok büyük seferberlik yaptık. Bir de kırsal alanda göç oluyor. Aynı vakitte erozyonla mücadele etmek gerekir. İçme suyu ve hayvanların sulama ihtiyaçlarını, toprak kaybını önlemek için bin günde bin gölet yapalım mı diye bir seferberlik başlattık. Bin bir tane gölet ve sulaması bunu da DSİ başardı, bu bir dünya rekorudur. Türkiye’de sulama olmadan maalesef yeteri kadar mahsul almak olası değil. Sulamalarda büyük adımlar atıyoruz. GAP’ı bitireceğiz Allah’ın izniyle, KOP’u bitireceğiz, büyük bölümü bitti. Şimdi Gelişim Projesi isimiyle nerede, kimin, ne zaman ne yapacağı belli olmak üzere dışarıda göreceksiniz, Akdeniz Gelişim Projesi, Ege Gelişim Projesi, Batı Karadeniz, Marmara gibi bütün bölgelerin gelişim projelerini hazırladık ve bunları da kendimize hedef koyduk, 31 Aralık 2019 diye herkes bunu zihnine kazıdı” şeklinde konuştu.

“2019 YILINA KADAR 5 BİN KÖYDE GELİR GETİRİCİ AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMASI YAPACAĞIZ”
“Sırf bizim dönemimizde senede 500 milyon ton toprak akıp gidiyor, biz bunu 168 milyon tona indirdik” diyen Eroğlu şunları kaydetti:
“Yeterli değil lakin yeni hedefler var, 130 milyon tona indirmek gibi. Bununla alakalı biz 28 tane eylem tasarısı hazırladık. Barajlar çevrenine Yeşil Kuşak Ağaçlandırma Projesi ile barajların dolmasını önlemek gibi büyük bir projemiz var. Ağaçlandırmada 3 buçuk milyar fidanı toprakla buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Nerede ne kadar, nasıl dikildiği Bakanlığın internet sitesinde var. Biz BM’ye söz verdik dünyadaki her insan için Türkiye’de bir fidanı toprakla buluşturacağız, 7 milyon fidanı toprakla buluşturacağız. Türkiye’de ormanlara fıstık çamı, ceviz, badem gibi gelir getirici ne varsa dikiyoruz, en yakın köy ve mahalledeki hane sayısına parselliyoruz, kaçar tane ağaç düşüyorsa kura çekip dağıtıyoruz. Allahın izniyle bunu 5 bin köyde 2019 seneye kadar gerçekleştireceğiz.”

Program sonrası Bakan Eroğlu, gazetecilerin suallerini cevapladı.5 bin köye hane sayısına göre kura ile gelir getirici ağaç dağıtılması projesinin ne aşamada olduğunu soran bir gazeteciye Eroğlu şöyle yanıt verdi:

“Biz dikiyoruz yurttaşa veriyoruz. Sözgelimi Edirne’de bir köye ceviz ormanı kurduk, aşağı yukarıya hane başına senede 36 bin TL’lik gelir geliyor. Bunun gibi orada özellikle istihdam sağlıyor, aynı vakitte vatandaşlara bulunduğu bölgede geçim temin ediyor. Yalnızca ceviz değil, şimdi zeytin aşılamasına başladık, badem, fıstık çamı vesaire ile yurttaşa destek vereceğiz.”

Bakan Eroğlu, orman yangınlarının geçen seneye oranla artıp artmadığının sorulması üzerine ise, “Böyle bir artış olmadı” diye yanıt verdi.

GONCAGÜL ÖZCAN 

 

Bir önceki yazımız olan Erdoğan: 'İlk buyruğu ’oku’ olan bir dinin mensupları önce...' başlıklı makalemizde bir, dinin ve emri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın