Koray Aydın’dan ’kongre’ açıklaması

MHP’nin 19 Haziran 2016 tarihinde yapılacak olan olağandışı kongresine ait MHP Genel Başkan Adayı Koray Aydın yazılı izah yaptı. Aydın, “Türk milletinin yegâne umudu olan MHP’nin Büyük Kongre delegeleri tarafından yedi ay önce başlatılan ve muhtelif gelişmelerin hemen peşinden bugüne ulaşan süreç, 19 Haziran 2016 Pazar günü olağandışı kongrenin toplanmasıyla ilk mertebesini tamamlayacaktır” ifadesini kullandı. Bu kongrenin hem MHP ve ülkücü hareketin tarihinde hem de Türk politika hayatında ehemmiyetli bir kilometre taşı olduğunu vurgulayan Aydın şunları dedi:

“Delegelerimizin bu girişimi, bir yandan parti içi demokrasinin oldukça güzel ve kuvvetli bir tezahürü, diğer yandan da Türk politika sahnesinde boy gösteren partiler arasında benzeri olmayan örnek bir demokratik duruştur. Bu çerçevede şunu dile getirmek isterim ki böylesine seviyeli ve tarihe iz bırakacak bir demokratik teşebbüsün MHP tabanı eliyle gerçekleştirilmiş olması bizim açımızdan gurur verici olmuştur. Hürriyet ve demokrasi aşığı bir fikir hareketinin siyasi tabandaki temsilcilerinin hiçbir mani tanımayacağı, hiçbir zorluktan yılmayacağı ve meşruiyet çizgisinden de katiyen ayrılmayacağı bir sefer daha kanıt edilmiştir. Zati böylesine onurlu bir duruş gösterme şerefi ancak Türk milliyetçilerine yakışırdı.”

“YARGITAY’IN VERDİĞİ KARARIN”

Olağanüstü kongre sürecine giden yolda zorlu bir hukuki süreç yaşandığının altını çizen Aydın, izahını söyle sürdürdü:

“Yerel mahkemeler eliyle verilen muhtelif kararların akabinde Yargıtay 18. Hukuk Dairesi’nin problemi net olarak çözümleyen kararıyla birlikte olağandışı kongrenin toplanması talebi hukukun da onayını almıştır. Bu bağlamda, dikkat çekilmesi koşul olan bir husus da Yargıtay’ın verdiği kararın net ve bağlayıcı olmasının yanında, yargı kararlarının Anayasamızın 6. ve 9. maddesi çerçevesinde Türk milleti yerine veriliyor olmasıdır. Zira Anayasamızın 6. maddesi uyarınca kayıtsız ve koşulsuz egemenliğin sahibi olan Türk milleti, egemenlik yetkisini Anayasamızın belirlediği yetkili organlar eliyle kullanır. Bu hükmün bir yansıması olarak yine Anayasamızın 9. maddesi, yargı yetkisinin Türk milleti yerine bağımsız mahkemeler eliyle kullanılacağını açıkça ifade etmektedir. Dolayısıyla yargı organlarının verdiği kararlar temelde Türk milletine ait kararlardır. Bu sebeple yargı organlarının verdiği kararlara uymak, Türk milliyetçileri için hukuki bir mecburiyet olduğu kadar, Türk milletinin istemini temsil etmesi sebebiyle ideolojik bir gerekliliktir.”

“19 HAZİRAN GÜNÜ TOPLANACAK OLAĞANÜSTÜ KONGRE TARİHİ BİR ÖNEME SAHİPTİR”

“19 Haziran günü toplanacak olağandışı kongre, tarihi bir ehemmiyete sahiptir” diyen Aydın, “Zira ülkemiz oldukça zorlu bir dönemden geçmektedir. Bu dönem öylesine zorludur ki rahmetli Dündar Taşer’in deyimiyle ‘Türk tarihinin sarkacı’ hiç bu kadar aşağı inmemiştir. İşin kötüsü bu yüksek dereceli kriz dönemi, iktidar partisi AKP ve onun nüfuz ettiği kamuoyu araçlarıyla günden güne sıradanlaştırılmaktadır. Türk milleti, her geçen gün bu vaziyete alıştırılmaktadır. İşte bu buhrandan çıkışın tek reçetesi olan MHP’nin silkinişi için ilk adım, gerçekleştirilecek tüzük değişiklikleri olacaktır. Ülkücü hareketin iman tazelemesi mananına gelen bu kongre, yine gönül seferberliğini başlatacak olan kadroların seçimine de imkan tanıyacaktır. Bu sebeple 19 Haziran bir derlenme günüdür ve bütün ülküdaşlarımızın bu diriliş hareketine destek vermesi ve katkı yapması, içinde bulunduğumuz şartlar itibarıyla elzemdir. Büyük bir azim, cesaret ve kararlılıkla çıktığımız bu yolda artık ülkücü iradeyi tecelli ettirme vakiti gelmiştir. Zaman, rahmetli Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in deyimiyle Türklüğün ümit dünyasını aydınlatan meşale olan Türk milliyetçilerinin, bozkurtların dirilişini ve aşkla bağlı olduğumuz davamızın iktidar yürüyüşünü başlatmak için yola çıkma zamanıdır. Bu sebeple ben de bütün ülküdaşlarımı Ankara’da bu büyük buluşmaya ve kucaklaşmaya çağrı ediyorum. Zira biliyoruz ve görebiliyoruz ki şaşmaz karar sahibi olan tarih, bu davete icabet edenleri hayırla anacak ve altın harflerle yazacaktır. Artık söz, yetki ve karar ülkücü iradenin, takdir yüce Allah’ındır.”

Bir önceki yazımız olan Bakan Bozdağ: 'Ben ihtiyaç duyulan incelemeyi yapacağım' başlıklı makalemizde adalet komisyonu, bakan bozdağ ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın